אמנות הגינון ועיקרי עיצוב בסיסיים

למאמר הבא על בריכות נוי

בין אם הגינה גדולה ורחבת ידיים ובין אם מדובר בגינה קטנה, פאטיו או מרפסת פתוחה – גינה מעוצבת ומתוכננת היא מקום שנעים לשבת בו והיא משמשת מקור להנאה ושלוות נפש. לכל אדם גישה משלו וראיה אסתטית בנוגע ל"חלקת האלוהים הקטנה שלו". הגינה משקפת את תפיסת עולמם של בעלי הגינה ולמעשה היא חלק  בלתי נפרד מהבית ויושביו. הגינה היא  דבר חי ומשתנה ושילוב נכון בין צבעים , ריחות  ומרקם  ישוו לגינתכם את אופייה המיוחד.

מהו סגנון העיצוב המתאים לנו וכיצד ניתן ליישם אותו בגינה שלנו? בשאלה זאת מתחבטים בעלי גינות חדשות או כאלה ש"עייפו" מגינתם הוותיקה.

שפע הסגנונות הנראה במקומותינו מקשה על הבחירה. ניתן לעצב גינה בסגנון ים תיכוני המושתת על צומח מקומי, שטחי גן רכים מצומצמים ושילובם במשטחי דריכה וריצוף באבן, קיימת אפשרות לבחור בסגנון הטרופי  וניתן אפילו לעצב גינה "רוגעת" ברוח עקרונות הפאנג שואי . למרות המגוון הסגנוני  אפשר להבחין שהמהות העיצובים  זהה בכולם. ניתן למעשה למנות מספר עקרונות שעל פיהם כדאי לכם לעצב את גינתכם.

פשטות והגיון – פשטות היא מלת המפתח בעיצוב הגינה. הפשטות משרה שקט, העין והרגש יהיו שותפים בחוויה של רוגע ונינוחות הצלחתו של העיצוב מותנית בעיקר בשילוב ניגודים של צבע צורה ומרקם, וכן  בגיוון באלמנטים השונים המרכיבים את הגינה, כל זאת תוך שמירת עיקרון הסדר וההיגיון האסטטי. יש ליצור  לדוגמא דיאלוג בין שטח "דומם" (שבילים, משטחים) בהיר לשתילה צבעונית. בפריחתם כנגד האבן או חלוקי הנחל שמסביבם הפרחים יעשו רושם עז יותר מאשר אלו הגדלים בערוגות הפרחים . יש להקפיד לדוגמא  על כתמי צבע אחידים  כאשר מדובר בגינה הקטנה. מבט לא מורכב על הגינה יהפוך אותה לאי של שלווה.

שילובים והרמוניה  – בשלבים הראשונים של בניית הגינה ייווצר מצב של חוסר פרופורציה בין האלמנטים הקבועים כמו גדר, מדרגות, שבילים לבין הצמחייה הבתולית. כדאי לכם  להתאזר בסבלנות ולאפשר לדמיון להנחות אתכם לגבי התוצאה העתידית- כאשר בגינה הבוגרת תתקיים ההרמוניה, ההמשכיות והתאמה בין החומרים לצבעים ולריחות.

איזון וריתמוס – יישומם של שני עקרונות אלה יוצר תחושה זרימה – רצף והמשכיות. את  האיזון תיצרו על ידי סימטריה של אפקטים   הדומים זה לזה  מבחינת משקלם הוויזואלי.  אין מדובר למשל בכדים זהים שיהיו מוצבים בשניים בכניסה לגן,  אלא בשני מרכזי עניין  שיאזנו אחד את משנהו. צמחים טרופים גדולים למשל לא יהוו איזון לצמחיה מקומית דלת עלים. אך לעומת זאת סלע בפינה אחת של הגן יאוזן על ידי קבוצת סלעים היוצרים מפל בצידו האחר של הגן. אם תצרפו לאיזון את המקצב בצורת אלמנטים שחוזרים על עצמם במרווחים זהים, אזי תיווצר תחושה של הרמוניה ורגיעה. . ולאורך הזמן   כשחושבים על תכנון בו במקביל צריך לחשוב על נוחות בטיפול גישה לצמחים ושהדברים לא יאבדו צורה בעתיד הגינה אנו צריכים ליהנות מהתבגרות הגינה ללא שיפוץ נוסף לפחות 7 שנים זה אתגר לכל מעצב וכך צריך להסתכל ולחשוב על זה כל מעצב גינות

פרופורציות –  חייבת להיות התאמה בין כל מרכיבי הגינה – צמחיה , שבילים, משטחי חלוקים, פרגולות וכן הארכיטקטורה של הבית עצמו. עצים גבוהים מדי  בסמוך לבית קטן יגרמו לתחושת "חנק", פרגולה גדולה בגינה קטנה תגמד את הגינה. על מנת לקבל את הפרופורציות הנכונות כבר בשלב הראשון של תכנון הגינה, עליכם להתחשב במרחב ההתפרשות של הצמח ולאיזה גובה יגיע בבגרותו. יתכן שבראשית ימיה הגינה תיראה ערומה במקצת , אך ברבות הימים  כאשר הצמחים יתפרשו לאורך ולרוחב המכלול יראה כאילו היה פה מאז ועד עולם.

מוקדי עניין זרימה ו..הפתעות – שימוש בדמיון יוסיף חן ועניין לגינה שלכם. בריכת מים מעניינת תציף את הגינה בנופך של רעננות. פרגולה  מסוגננת יכולה להיות מרכיב בפני עצמו. הדבר נכון גם לגבי שימוש בסלעים שתולים במערכת תלת מממדית .  גם משטחי דריכה מהווים מרכיב קישוטי חשוב בעיצוב הכולל של הגן. נקודות מיקוד אלו מושכים את תשומת לב המבקר בהיותם בעלי נוכחות חזקה השוברת את ההרמוניה של האלמנטים השונים בקומפוזיציה הכללית. סקרנות , מסתוריות והפתעות גם הם מהווים אלמנט חשוב בעיצוב. ניתן להוביל את המבט לפינות חבויות, שבילים טבעתיים ינווטו אתכם  לפינות קסומות , וכל חלקה תתהדר בייחוד שלה. באופן כזה תוכלו לחוש מעין התחדשות וקסם בעוברכם בשבילי הגן.

נוי ושימושיות – הגיוון הבוטני ומחזוריות הצמיחה על פי עונות השנה יעניקו לגינתכם מראה שונה ומיוחד. באביב הגינה תתהדר בשלל פריחה, בקיץ  ענפי העצים יקרסו תחת כובד  הפרי, בסתיו עלים כתמתמים  יכסו את האדמה ובחורף, העצים העומדים בשלכת יתרמו למלנכוליות האפרורית של העונה.. בעת תכנון  הגינה עליכם  לחשוב על "מופעי ראווה" אלה ולהיערך לכך על ידי בחירת צמחיה מתאימה, אופן חשיבה שכזה המשלב את האסתטיקה עם הפרקטיקה הוא שצריך להנחות אתכם בבואכם לתכנן את גינתכם. חשוב לזכור כי אחזקתה צריכה  להיות מקור להנאה ולא להפוך לנטל. בררו לעצמכם מה יהיו שימושיה של גינתכם וכמה זמן תוכלו להקדיש הן הנאה ממנה והן על מנת לתחזק. יישום העקרונות שהוזכרו והרבה אהבה ומסירות יניבו תוצאות מרהיבות.

עיצוב ובניית אתרים עיצוב ובניית אתרים